Zone 1 – Northwest

Executive

Past President:  Vernon & Naida Murray 306-463-2133  email

President:  Ray & Misel Rosler  306-445-3114  email

Vice President:  Kathy & Kendall Smith    email

Secretary:  Barb & Cliff Finley      email

Treasurer:  Naida & Vernon Murray 306-463-2133  email

Zone Reps:  Jake Dyck & Lucy Swanston 780-875-6386   email
                           Naida & Vern Murray   
email

Executive Meetings:   @ Unity Legion Hall Sundays 2:30 pm
2020: 
Oct. 25
2021:
Feb. 7


SPECIAL ZONE DANCES:

2021:
Apr. 10 – President’s  Jamboree, Lloydminster, location, time & caller TBA;
                                        catered supper

Clubs

Battle River Cloggers

Contact:

  • Dona & David Keys  306-446-2503 email

WHERE:  10326 Bunce Cr, N Battleford

WHEN:  Mondays 6:30 – 9:30 pm
Intermediates  Thursdays 1:00 – 4:00 pm

LEVEL:  Beginner to easy Intermediate

INSTRUCTOR:  Dona Keys

 


Fiske Funtastics

President:  Pat & George Siemens  306-377-4726  email
Sec-Treas:  Katherine & Dale Olson  306-882-2400  email
Zone Rep:  Dave & Alva Blechinger  306-882-3846   email
Club Contact & Zone Rep:

                        Dave & Alva Blechinger  306-882-4081  email

WHERE:  Fiske Community Hall

WHEN:   Fridays   7 – 8 rounds, squares 8 – 10 pm   

LEVEL:  Mainstream and Plus

CALLER/CUER:  Guest callers

ADMISSION:  $5

SCHEDULE:
2020: 
Aug. 5 – 4:30 pm trail in dance, pot luck cold plate
Oct. 2  
Rounds; Squares – Sharon Dollansky; 16 Katherine & Dale Olson;
          30  Squares 8 pm Ray & Misel Rosler

Nov. 6 
8 pm Marvin & Sharon Dales; 20  8 pm Kendall & Kathy Smith
Dec. 4   6 pm pot luck supper, dance & entertainment  Dale & Katherine Olson

2021:  
Aug. 4 – 4:30 pm trail in dance, pot luck cold plate

 

SPECIAL DANCES:


Kindersley Whirls & Twirls

Contact:

  • President:  Marvin & Sharon Dales  306-965-2603
  • Vice-pres:  Fran Swan  306-463-4481
  • Secretary:   Barb & Cliff Finley Barb 306-430-7733 email or Cliff  306-460-9762 email
  • Treasurer:  Vernon & Naida Murray  306-463-2133
    Zone Reps:  Vernon & Naida Murray  306-463-2133
    Club contact:  Murrays – email
                                    Finleys – email

WHERE:  Kindersley Elks Hall, 904  9 Ave W   306-463-4161

WHEN:  2nd & 4th Thursdays 8 – 10:30 pm  last hour all singing calls

LEVEL:  Mainstream and Plus
                New Dancer Lessons  Wednesdays –
Sept. – Dec.

CALLER:  Marvin Dales & guest callers

ADMISSION:  $5

SCHEDULE:
2020:
Oct.
8, 22 Renz Struik
Nov.
12, 26
Dec. 6  Christmas Special
  6 pm supper, 2.5 hrs dance after, Allan & Olive Zwierschke

2021:
Jan.
14, 28 Kendall Smith

Feb. 11, 25
Mar. 13 (Saturday)  2 – 5 ws, catered supper, 2.5 hr dance after  Lorne & Barb Smith; 25
Apr. 8 
Ray & Misel Rosler; 22 Norm & Loretta Demeule

 


Lloydminster Chain “n” Circle

Contact:

  • President:  Gary & Sharon Stobbs 306-825-0481  email
  • Vice-Pres:  Gerald Benetry   780-875-5321  email
  • Secretary:  Velma & Ron Johnston  780-522-4896  email
  • Treasurer:  Esther Boyce  780-875-4747  email
  • Zone Rep:  Kendall & Kathy Smith  306-825-3770  email
    Club contact:  Kendall Smith 780-522-4735
                                Ester Boyce  780-872-2493

WHERE: Legacy Centre, 5101 – 46th St., Lloydminster

WHEN:  Mondays  6:30 – 8:30 pm local time  except holiday Mondays
One Saturday or Sunday of each month at one of the following:
Legacy Centre, 5101 – 46th St., Lloydminster or
Blackfoot Hall, 5410 – 50th Ave, Blackfoot, AB or
Kitscoty Hall, 5201 – 51 St, Kitscoty, AB

LEVEL:  Mainstream

CLUB CALLER:  Kendall Smith  306-825-3770  email

ADMISSION:  $5

SCHEDULE:

2020:
Sept. 20 Sunday 
Kitscoty 2 – 4:30 pm
Oct. 3  Saturday 
Kitscoty  2 – 4:30  pm
Nov. 7  Saturday
Kitscoty 2 – 4:30 pm
Dec. 5  Saturday 
Blackfoot Hall  2 – 4:30 pm

2021:
Jan. 10  Sunday  Kitscoty 2 – 4:30 pm
Feb. 14  Sunday  Kitscoty 2 – 4:30 pm
May 8  Saturday  Legacy Centre  2 – 7:30 pm 

Special Dances:
2020:
Sept. 20 Sunday  Kitscoty 2 – 4:30 pm  pot luck  Norm & Loretta Demeule
Oct. 3  Saturday  Kitscoty  2 – 4:30  pm  pot luck  Allan & Corola Ellis
Nov. 7  Saturday Kitscoty 2 – 4:30 pm  ‘Gospel Dance’,  pot luck                                     
                       Bill & Karen DeGroot and Dave & Doreen Kurney
Dec. 5  Saturday  Blackfoot Hall  2 – 4:30 pm Christmas dance pot luck                                                                   Allan & Olive Zwierschke

2021:
Jan. 10  Sunday  Kitscoty 2 – 4:30 pm  pot luck  Larry Jeske
Feb. 14  Sunday  Kitscoty 2 – 4:30 pm  pot luck  Valentine Dance    
                           Dave & Claudia Littlefair
May 8  Saturday  Legacy Centre  2 – 7:30 pm  catered supper  Ken & Charmaine Sipe

 


Unity Wagon Wheels

Club contacts:

  • President:  Rick & Marie Flahr  306-372-7613  email  email
  • Vice-Pres:  Alice Wagner  306-228-2823  email
  • Sec-Treas:  Warren & Linda Surine  306-228-3698  email
    Zone reps:  any 2 – Warren & Linda/Rick & Marie/John & Helen
    Club contacts:  any of the executive

WHERE:  Unity Legion Hall,  312 Main St   306-228-3311

WHEN:  1st Tuesdays  8 – 10:30 pm – last hour singing calls
                1st Saturday in March  2 – 5:30 pm

LEVEL:  Plus with Mainstream

CLUB CALLER:  Allan & Olive Zwierschke and guest callers

ADMISSION:  $5

SCHEDULE:

2020:
Nov. 3  Ray & Misel Rosler
Dec. 1  Christmas dance  Allan & Olive Zwierschke

2021:
Feb. 2  Norm & Loretta Demeule
Mar. 6  Saturday  Special  2 – 5:30 pm  catered supper 
                              Dave & Doreen Kurney and Bill & Karen DeGoot
April 6  Windup  Allan & Olive Zwierschke

Special Dances:

sPECIAL DANCES

2020:
Apr. 18 – Spring Jamboree, Lloydminster Legacy Center 2 – 8:30 pm  Zone callers, catered supper